Handlarze krypto walutą doświadczają deja vu z poprzedniego biegu byków Bitcoin, który towarzyszył astronomicznym zyskom w altcoinach.

Key Takeaways

  • Dwa najlepsze altcoiny pod względem limitu rynkowego, Ethereum i XRP, odnotowały wyższe zyski niż Bitcoin.
  • Podaż Stablecoinów wzrosła o ponad 300%, zamykając się na 25 mld dolarów.
  • Analitycy uważają, że instytucje wlewające do Bitcoinów również podniosą cenę wielu popularnych altcoinów.

Altcoins wyprzedziły wzrost cen Bitcoinów w tym roku. Mimo, że BTC wzrosła o 170% od początku roku, limit rynkowy altcoinów wzrósł o prawie 280%.

Ethereum i XRP wzrosły odpowiednio o 370% i 240% do końca listopada. Tak drastyczne posunięcia sprawiły, że niektórzy uważają, że zbliża się altseason.

„Widząc wiele podobieństw w altcoinach i Bitcoinach w 2016 roku w porównaniu z obecną sytuacją“, powiedział Crypto Briefing inwestor i analityk Tyler D. Coates.

Bitcoin’s Beta Brother, Ethereum

Pomimo wątpliwości związanych z ETH 2.0, rok 2020 był dla Ethereum rokiem 2020. Zbliżająca się aktualizacja to jednak tylko połowa historii.

Tegoroczny, dynamiczny trend DeFi przyczynił się do wzrostu różnych wskaźników w łańcuchu, w tym ceny.

Historycznie, Ethereum miał wyższą betę w porównaniu do Bitcoin w czasie trendów na rynkach. Beta mierzy ryzyko i oczekiwane zyski z danego składnika aktywów w porównaniu do zysków z innego składnika aktywów.

Kiedy wartości beta wahają się powyżej jednego, zyski lub straty na Ethereum są bardziej wyraźne w porównaniu z Bitcoin.

Na podstawie 30-dniowych stóp zwrotu dla BTC i ETH, wartość beta Ethereum osiągnęła w 2017 r. wartość szczytową ponad trzykrotnie wyższą. Oznacza to, że zwroty Ethereum były trzykrotnie wyższe niż w przypadku Bitcoinu.

Podobna tendencja wydaje się występować ponownie, wskazując, że procent zysków i korekt w ETH może być większy niż w przypadku Bitcoin.

Relacja miłość-nienawiść XRP

Podczas gdy Ethereum prowadził Bitcoina przez cały rok, rajd XRP odbył się bardzo niedawno i wzrósł prawie pionowo.

Dążenie Bitcoin’a do osiągnięcia wszechobecnego wysokiego poziomu spowodowało zainteresowanie XRP, ponieważ nowi inwestorzy szukali tańszej alternatywy.

W 2017 roku XRP zanotowała największy procentowy wzrost w czasie kryptońskiego rajdu.

Mimo, że w styczniu 2018 roku XRP straciło 95% ze swojego wszechobecnego haju, nadal jest „mocno trzymane z prawdziwymi wierzącymi“, jak twierdzi Thomas Kuhn z Quantum Economics. Powiedział on Crypto Briefing drogą korespondencyjną:

„Jeśli chcesz jakąś [XRP], musisz albo wyrwać ją z ich zimnych, martwych rąk, albo licytować rynek na tyle wysoko, że nie będą już mogli się oprzeć sprzedaży za ładny samochód/dom itp.

Wachlarz podążający za trzecią co do wielkości kryptokur walutą poprzedza wiele wątpliwości dotyczących jej użyteczności i zabezpieczeń.

Stablecoins udowadniają swoją wartość

Dostawy stabilnych trunków na początku roku wynosiły około 6 miliardów dolarów. Wzrosły do 24,2 mld dolarów, co oznacza wzrost o 300% od początku roku.

Obecnie Stablecoins zajmuje dużą część całkowitego limitu altcoinów na poziomie 12,6%.

Jego wykorzystanie rozszerzyło się z kryptograficznego medium handlowego do przekazów pieniężnych, kredytów DeFi (na przykład DAI), i przechowywania dolarów, kryptograficznie.

DeFi Market Cap

DeFi stało się integralną częścią przemysłu kryptograficznego. Pomimo braku kryptograficznego wybiegu byka, żetony związane z tą niszą zyskały w połowie roku nawet 1,000%.

Boom i popiersie DeFi były stosunkowo niezależne od ruchów w górnych kryptocurrencies jak Bitcoin i Ethereum.

Korelacja pomiędzy tokenami Bitcoin i DeFi jest słabsza niż w przypadku pozostałych wiodących walut kryptograficznych, takich jak ETH, XRP i LTC. Dlatego wybierając alts, DeFi może pomóc w dywersyfikacji portfela.

Listopadowe zyski na tokenach DeFi po raz kolejny przewyższyły zarówno Bitcoin, jak i Ethereum.

Najwięksi laureaci przestrzeni DeFi, token YFI i SUSHI Sushiswap DEX z YEarns, od 1 listopada zyskali odpowiednio 300% i 200%.

Nawet Bitcoin Bulls Need to Manage Risk

Obecnie uczestnicy kryptoflady są w przeważającej mierze byczy. Pandemia i związane z nią obawy przed inflacją sprawiły, że do Bitcoina trafiły instytucjonalne pieniądze. I jak wspomniano powyżej, altcoiny najwyraźniej cieszą się ostatnimi szczytami lidera rynku. Mimo to, jak twierdzi Kuhn, jest więcej miejsca na rozwój. On powiedział:

„Podejrzewam, że [inwestorzy instytucjonalni] zaczną identyfikować i inwestować w aktywa cyfrowe – jest dużo kapitału, który może być zepchnięty w przestrzeń [krypto] w 2021 roku.“

Niemniej jednak niekonsekwentny charakter tego wzrostu rodzi też pytania o źródło nabywców – instytucjonalnych lub detalicznych – oraz o to, czy w grę wchodzi pompa i śmietnik poprzez manipulację rynkiem, czy też nie. Co więcej, korekty były bardziej wyraźne w altcoinach niż w Bitcoinach na rynkach niedźwiedzich.

Niezależnie od nastrojów na rynku, posiadanie systemu zarządzania ryzykiem jest kluczowe dla inwestorów kryptońskich.

Całkowita kapitalizacja rynkowa altcoins na dzień 30 listopada wynosi 212 mld dolarów, 36,6% całkowitej kapitalizacji rynkowej, w tym Bitcoin.